ثبت نام کاربر     ورود به سایت
 نمایش مقاله  

مقالات | طبقه بندی موضوعی | جستجو | RSS

۱۳۹۳ دوازدهم تير
ضرورت بازسازي رواني مجرمان
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي اجتماعي, روان شناسی جنایی
تعداد مشاهدات: 2063          تعداد نظرات: 0

ضرورت بازسازي رواني مجرمان

نویسنده: دكتر حامد محمدي‌ كنگرانی

روان‌پزشك، مشاور خانواده و ازدواج، عضو کميته رسانه و کميته روان‌درماني انجمن روان‌پزشکان ايران

همه ما خيلي خوب مي‌دانيم که همه آدم‌ها بالفطره خلافکار به دنيا نمي‌آيند. از طرفي قانون را در جامعه به وجود آورده‌اند تا از طريق آن بتوان نظم را ايجاد کرد و هر کسي نتواند طبق تمايل خودش، کارهاي مختلفي انجام دهد پس طبيعي است کسي که قانون را زير پا مي‌گذارد و باعث آسيب زدن به ديگران مي‌شود، بايد تاوان پس بدهد.

در اين بين، افرادي ضداجتماعي هستند. آنها از همان دوران کودکي بر اثر کمبودهايي که داشته‌اند، دست به بزهکاري مي‌زنند و از اين کار لذت مي‌برند. اين افراد وقتي بزرگ مي‌شوند، خلاف‌هاي سنگين‌تري مرتکب مي‌شوند و احساس عذاب وجدان هم ندارند، دائم با قوانين و جامعه درگيرند و معمولا از مجازات هم فرار مي‌کنند اما افرادي هم هستند که بنا به نيازي که دارند يا حتي فشارهاي زندگي، قانون را زير پا مي‌گذارند. طبيعي است که آنها پس از ارتکاب جرم دچار عذاب وجدان مي‌شوند. اين افراد چون ذاتا خلافکار نيستند، دچار اضطراب مي‌شوند و کم‌کم به آدم‌هاي افسرده‌اي تبديل خواهند شد.

مسئله ديگري که وجود دارد، اين است که در بعضي از قوانين و اخلاقيات ما، ابهام وجود دارد مثلا مي‌گويند دروغ گفتن غيراخلاقي است اما اگر از سر مصلحت باشد، اشکالي ندارد يا خيلي از افراد به راحتي قانون‌ را دور مي‌زنند تا به اهدافشان برسند و همين موضوع باعث مي‌شود ديگران هم بخواهند از قانون سرپيچي کنند. در واقع مي‌شود گفت سرپيچي از قانون مسري هم هست پس بايد قانون در وهله اول براي همه افراد جامعه يکسان باشد.

موضوع ديگري که وجود دارد بازسازي رواني مجرمان است؛ افرادي که ناخواسته مرتکب اشتباه شده‌اند، معمولا بايد
تحت نظر روان‌پزشک و روان‌درمانگر قرار بگيرند تا بتوانند روحيه خود را دوباره به دست آورند. در اين بين نقش خانواده‌ها نيز بسيار اهميت دارد و اگر اين افراد را حمايت نکنند، ممکن است باز هم وسوسه شوند و خطاي گذشته خود را تکرار کنند چون فرصتي به آنها داده نشده است. پس بايد اين افراد را حمايت کنيم و سعي کنيم آنها را ببخشيم.


منبع: هفته نامه سلامت

نظرات کاربران
در حال حاضر نظری در مورد مقاله داده نشده است. می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید!
جهت ارسال نظر باید تأیید هویت شده باشید. می توانید در اینجا مشخصات خود را وارد نمایید.


 

تمام حقوق مادی و معنوی برای مؤسسه آلاچیق روان محفوظ می باشد       سیاست گذاری سایت   روش استفاده از سایت