ثبت نام کاربر     ورود به سایت
 نمایش مقالات مربوط به موضوع انتخاب شده  

مقالات | طبقه بندی موضوعی | جستجو | RSS

۱۳۸۹ پنجم مهر
10 فرمـان بـراي سـال اول ازدواج
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي عشق, روان‌شناسي ارتباطات, روان‌شناسي زن‌ و مرد
تعداد مشاهدات: 5788          تعداد نظرات: 1       

وقتي درباره تلخي‌ها و شيريني‌هاي ازدواج با افراد متاهل صحبت مي‌کنيد، همگي معتقدند اولين سال زندگي مشترک، سخت‌تر از بقيه آن است...

ادامه مقاله...
۱۳۸۹ بيست و پنجم خرداد
اختلال وحشت‌زدگي و گذرهراسي
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي اجتماعي, روان‌شناسي ارتباطات, روان‌شناسي هيجان, روان شناسی نابهنجاری
تعداد مشاهدات: 7704          تعداد نظرات: 0

(Agoraphobia)  هراس از مکان‌های باز که بازارهراسی و گذرهراسی هم گفته شده ترس بیمارگونه از مکان‌های عمومی و مکان‌های باز است که پیشرفت آن منجر به «حمله وحشت‌زدگی» می‌شود.

افراد دچار به گذرهراسی، از بودن در مکان‌هایی که فرار از آن‌جا مشکل است یا کمک نمی‌تواند فوراً به آنجا برسد، وحشت می‌کنند. چنین افرادی از حضور در مکان‌های شلوغ و پرازدحام مثل مراکز خرید، سالن‌های تئاتر یا سینما اجتناب می‌کنند. حتی ایستادن در صف نیز آنها را تحریک می‌کند. همچنین احتمالاً از سوار شدن به خودرو، هواپیما، مترو و... دوری می‌کنند که در موارد شدیدتر فرد فقط در خانه احساس امنیت و آرامش می‌کند.

ادامه مقاله...
۱۳۸۹ سي و يکم ارديبهشت
چگونه از دیگران انتقاد کنیم ؟
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي سلامت, روان‌شناسي اجتماعي, روان‌شناسي ارتباطات
تعداد مشاهدات: 6037          تعداد نظرات: 0

هر فرد در طول حیات خود ممکن است بارها توسط دیگران مورد ارزیابی قرار گیرد. برخی از این ارزشیابی ها دارای جنبه های تشویقی و برخی دیگر منتقدانه است.

انتقاد از دیگران در صورتیکه هوشمندانه انجام شود آثار بسیار مفیدی خواهد داشت، در غیر این صورت ممکن است با واکنش های منفی مختلف مواجه شود. این رفتار، هنری است که باید آموخت و بدون آگاهی از روش کاربرد آن زیان بار خواهد بود. (نویسنده : عبادی، محمد)

انتقاد درست آن است که ضمن تاکید بر نقاط قوت به نقاط ضعف فرد نیز اشاره کند و با ارایه راهکارهای مناسب برای رفع آن، سخن به میان آورد. پذیرش انتقاد از دیگران بین طبقات مختلف متفاوت است. برای مثال در بیشتر مواقع انتقاد از سوی افراد یک خانواده قابلیت پذیرش بیشتری در مقایسه با سایرین دارد. به طور معمول ما در برابر قضاوت افراد بیگانه آسیب پذیری بیشتری داریم.

ادامه مقاله...
۱۳۸۹ يازدهم فروردين
طلاق و برخورد صحیح با بچه ها
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي سلامت, روان‌شناسي عشق, روان‌شناسي ارتباطات, روان‌شناسي زن‌ و مرد, روان‌شناسي كودك, روان‌شناسي هيجان
تعداد مشاهدات: 8748          تعداد نظرات: 1       

تتمامی ازدواج ها پس از سپری شدن ایام شادی آفرین عشق و محبت دستخوش گونه ای از بحران و تطابق می گردد و تمامی زوج ها حداقل چند گامی را در راه از میان بردن پیوند میان خود گام بر می دارند. چرا گام های برخی از افراد بلندتر است؟ البته این پرسش را نمی توان با اتكای به یك عامل به تنهایی پاسخ داد بلكه مجموعه ای از علل مطرح است كه به تنهایی و یا در ارتباط با یكدیگر سبب انهدام حیات زناشویی می شود

ادامه مقاله...
۱۳۸۸ بيست خرداد
اهمیت و مهارت نه گفتن را بدانیم
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي ارتباطات
تعداد مشاهدات: 12869          تعداد نظرات: 2       
به احتمال زياد براي شما شرايطي پيش آمده كه «نه» گفتن سخت بوده است.مي توانيد آخرين باري كه در اين موقعيت قرار گرفتيد را به ياد آوريد؟آيا شما مجبور به پذيرش شرايطي شديد كه اصلا دوست نداشتيد و مدتها از آن احساس رنجش داشتيد يا اينكه….. فرض كنيد در يك برنامه ريزى دقيق با دوستانتان، تصميم گرفته ايد تعطيلات آخر هفته را به تفريح برويد اما والدينتان مى گويند ترجيح مى دهند اين هفته را با هم و در كنار هم باشيد. شايد هم يك لباس نو خريده ايد و دوستى مى خواهد آن را قرض بگيرد و يا اينكه كسى از شما مى خواهد با او به مسافرت رويد در حاليكه از او خوشتان نمى آيد.يكي از دوستانتان از شما مي خواهد او را در شركت در يك مهماني همراهي كنيد در صورتيكه علاقه اي به اين كار نداريد.
ادامه مقاله...
۱۳۸۷ سيزدهم مهر
ويژگيهاي يك دوست خوب
ارسال از حسام سیف       گروه: روان‌شناسي اجتماعي, روان‌شناسي ارتباطات
تعداد مشاهدات: 39886          تعداد نظرات: 3       

دوسـتـان خـوب يـك سري ويژگي دارند كه آنها را از ديگران متمايز مي كند و سبب ميگردد دوستــان بيشتري در كنارخود داشته باشند بنابراين با تـغيـيـر رفـتـار خــود به جرگه اينگونه افراد بپيونديد.

ادامه مقاله...
۱۳۸۵ پانزدهم فروردين
زبان بدن - حالات سيگار كشيدن
ارسال از حسام سیف       گروه: روان‌شناسي ارتباطات
تعداد مشاهدات: 16893          تعداد نظرات: 1       

كشيدن سيگار يك نمود خارجي از مبارزه اي داخلي است كه ارتباط زيادي با اعتياد به نيكوتين ندارد.

ادامه مقاله...
۱۳۸۵ پانزدهم فروردين
لازمه هر مذاكره ارتباط است
ارسال از حسام سیف       گروه: روان‌شناسي ارتباطات
تعداد مشاهدات: 3846          تعداد نظرات: 0

مي توان گفت كه مذاكره فرايندي ارتباطي براي رسيدن به تصميمي مشترك است .ارتباط، موضوع ساده‌اي نيست.

ادامه مقاله...
۱۳۸۵ پانزدهم فروردين
روش هاي اعمال نفوذ در روابط اجتماعي
ارسال از حسام سیف       گروه: روان‌شناسي ارتباطات
تعداد مشاهدات: 4901          تعداد نظرات: 0

در اين نوشته شيوه‌هاي اعمال نفوذ را مرور مي‌كنيم.

ادامه مقاله...
۱۳۸۵ پانزدهم فروردين
زبان بدن - دست و دست دادن
ارسال از حسام سیف       گروه: روان‌شناسي ارتباطات
تعداد مشاهدات: 6434          تعداد نظرات: 0

از ديرباز، كف دست باز نشانه‎‎ي حقيقت، صداقت، بيعت و تسليم بوده است. بسياري از سوگندها با قرار دادن كف دست بر روي قلب صورت مي‎گيرد و زماني كه شخصي در حال اداي شهادت در دادگاه است، كف دست خود را نمايان مي‎كند؛ كتاب مقدس را در دست چپ مي‎گيرد و كف دست راست را براي مشاهده‎ي حضار بالا مي‎برد.

ادامه مقاله...
۱۳۸۵ پانزدهم فروردين
من تنها هستم، دوستي ندارم
ارسال از حسام سیف       گروه: روان‌شناسي ارتباطات
تعداد مشاهدات: 3585          تعداد نظرات: 0

«من تنها هستم» … «دوستي ندارم» … «نمي‎دانم چگونه با افراد جديد برخورد كنم» … «افراد جديد را ملاقات مي‎كنم، اما نمي‎توانم به آن‎ها نزديك شوم».

ادامه مقاله...
۱۳۸۵ چهاردهم فروردين
چگونه پيام عاطفي به ديگران مي فرستيد
ارسال از حسام سیف       گروه: روان‌شناسي ارتباطات
تعداد مشاهدات: 4268          تعداد نظرات: 1       

اوايل جنگ ويتنام بود و يك دسته نظامي آمريكايي، در گرما گرم جدال با ويت كنگ‎ها، در ميان شاليزارهاي برنج كمين كرده بودند. ناگهان يك صف شش نفره از راهبان،‌با آرامش و وقار كامل، بر روي برآمدگي باريكي كه شاليزارها را از يكديگر جدا مي‎كند ظاهر شدند. راهب‎ها مستقيم به سمت خط آتش در حال حركت بودند.

ادامه مقاله...
۱۳۸۵ چهاردهم فروردين
زبان بدن: راز موهايم را بگو
ارسال از حسام سیف       گروه: روان‌شناسي ارتباطات
تعداد مشاهدات: 3455          تعداد نظرات: 0

برخي از كارشناسان بر اين باورند كه مدل موي شخص مي‌تواند نشان‌گر تصوير شخصي, كيفيت زندگي, ميزان عملگرايي, خودنمايي, اثرگذاري و پايگاه اجتماعي و اقتصادي فرد باشد. برخي نيز بر اين باورند كه موي شخص مي‌تواند نشانگر بالندگي عاطفي و ناحيه‌ي زيستي باشد.

ادامه مقاله...
۱۳۸۵ چهاردهم فروردين
من مي‌ترسم، نمي‌توانم حرفم را بزنم
ارسال از حسام سیف       گروه: روان‌شناسي ارتباطات
تعداد مشاهدات: 2809          تعداد نظرات: 0

مشكلات مختلف قاطعيت چه چيزهايي هستند؟ چگونه مي‎توان به اختلاف بين قاطعيت و پرخاشگري پي برد؟ ايستادگي چه زماني درست است و چه وقتي نادرست؟ چگونه مي‎توان اصول آموزش قاطعيت را در رفتار خود مورد استفاده قرار داد؟ مانند هر چيز ديگر زندگي، چگونگي قاطعيت را نمي‎توان در سياه و سفيد طبقه‎بندي كرد، ولي به طور كلي افراد داراي مشكل را مي‎توان به هفت گروه اساسي تقسيم كرد.

ادامه مقاله...
۱۳۸۵ سيزدهم فروردين
به حرف‌هاي شما علاقه‌‌اي ندارم
ارسال از حسام سیف       گروه: روان‌شناسي ارتباطات
تعداد مشاهدات: 2575          تعداد نظرات: 0

ارتباط به نظر موضوع ساده‌اي است. و همه‌ي ما خود را در آن متخصص مي‌دانيم. به هر صورت از زمان كودكي تا به حال حرف زده‌ايم و معمولاً گفت و گو كردن امري طبيعي تلقي مي‌شود.

ادامه مقاله...
۱۳۸۵ سيزدهم فروردين
نقش خودت را از قبل بازي كن
ارسال از حسام سیف       گروه: روان‌شناسي ارتباطات
تعداد مشاهدات: 3386          تعداد نظرات: 0

معمولاً رئيس جمهور قبل از كنفرانس مطبوعاتي با دبير مطبوعاتي و مشاوران ارشد خود ملاقات مي‎كند. آن‎ها درباره‎ي همه چيز از بودجه‎ي ملي گرفته تا امور خارجي سؤالاتي مي‎كنند. همان پرسش‎هايي را كه احتمال مي‎رود نماينده‎ي خبرگزاري‎ها از رئيس جمهور در مدت كنفرانس بكنند. با اين روش رئيس جمهور با پاسخ‎هاي خود به پرسش‎هاي مشكل كه ممكن است انجام شود شكل داده و تمرين مي‎‎كند و بدين طريق در كنفرانس مطبوعاتي واقعي كار بهتري را ارائه مي‎دهد. پرزيدنت ترومن، كندي، جانسون، نيكسون، و فورد بارها از اين روش استفاده كرده‎اند. رؤساي جمهور بالا ممكن است به اين امر توجه نداشته باشند، اما آن‎ها از واكنش پيش ساخته استفاده كرده‎اند و اين يكي از تكنيك‎هاي موفق آموزشي قاطعيت است.

ادامه مقاله...


 

تمام حقوق مادی و معنوی برای مؤسسه آلاچیق روان محفوظ می باشد       سیاست گذاری سایت   روش استفاده از سایت