ثبت نام کاربر     ورود به سایت
 نمایش مقالات مربوط به موضوع انتخاب شده  

مقالات | طبقه بندی موضوعی | جستجو | RSS

۱۳۹۳ دوازدهم تير
ضرورت بازسازي رواني مجرمان
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي اجتماعي, روان شناسی جنایی
تعداد مشاهدات: 2122          تعداد نظرات: 0
 خيلي از افراد در يک تصادف يا جر و بحث ساده، ناغافل کسي را به قتل رسانده‌اند و همين موضوع باعث محروميتشان از يک زندگي طبيعي مي‌شود. نکته‌اي که در اين ميان وجود دارد، اين است که واقعا زندگي اين افراد پس از طي دوران حبسشان، به چه سمتي خواهد رفت؟ جامعه يا خانواده‌هايشان چگونه با آنها رفتار خواهند کرد؟ آيا باز هم مي‌توانند زندگي طبيعي‌اي را از نو آغاز کنند؟
ادامه مقاله...
۱۳۹۳ دوازدهم تير
زندگي پس از جرم
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي اجتماعي, روان شناسی جنایی
تعداد مشاهدات: 2052          تعداد نظرات: 0
از قديم گفته‌اند زندگي بالا و پايين دارد؛ يک روز همراه با خوشي است و ممکن است روز ديگر ناخوشي مقابلت قرار بگيرد بنابراين بايد با خوب و بد زندگي ساخت. البته گاهي اتفاق‌هايي در زندگي مي‌افتد که ممکن است باورنکردني يا حتي عجيب به نظر برسد. مثلا ممکن است يک فرد عادي ناخواسته مرتکب جرمي شود و همين اتفاق زندگي او را ويران کند...
ادامه مقاله...
۱۳۹۱ شانزدهم مهر
آیا چیزی به نام "شمّ زنانه" وجود دارد؟
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي اجتماعي, روان‌شناسي زن
تعداد مشاهدات: 5960          تعداد نظرات: 3       
آیا هیچ­گاه عبارت "شمّ زنانه" را شنیده­ اید؟ معنی این عبارت آن است که زنان دارای یک حس ششم خاص هستند که به آنها امکان می­دهد موقعیت­های اجتماعی و اعمالی را که برای مردان اسرارآمیز است، بهفمند.
ادامه مقاله...
۱۳۹۱ نهم مرداد
چرا بعضي‌ها زياد عذرخواهي مي‌کنند؟
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي اجتماعي, روان‌شناسي شخصيت
تعداد مشاهدات: 6484          تعداد نظرات: 2       
حتما آدم‌هايي را ديده‌ايد که وقتي ديگران در خيابان به آنها تنه مي‌زنند، آنها هستند که عذرخواهي مي‌کنند يا وقتي مي‌خواهند سوالي بپرسند جمله خود را با «ببخشيد» شروع مي‌کنند...
ادامه مقاله...
۱۳۹۱ نوزدهم تير
چـگـونـه با خـانـواده هـمـسرمـان بـرخـورد کـنيم؟
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي اجتماعي, روان‌شناسي زن‌ و مرد
تعداد مشاهدات: 9949          تعداد نظرات: 0
بحث ارتباط با خانواده همسر (به خصوص با والدين او) و تنش ميان زوج‌ها در اين موارد، در تمام فرهنگ‌ها ديده مي‌شود اما اين بحث در کشور ما و با توجه به شکل ساختار حمايتي خانواده‌ها براي فرزندان و فرهنگ خاص ايراني و باورهاي فرهنگي پيرامون جايگاه والدين و احترام به آنها و ارتباط و رفت و آمد بيشتر با خانواده زوج‌ها، شکل پيچيده‌تري دارد...
ادامه مقاله...
۱۳۹۰ هفدهم آذر
روان شناسي فرافردي
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي اجتماعي, روان‌شناسي شخصيت
تعداد مشاهدات: 6025          تعداد نظرات: 0

 روان شناسی فرافردی ،‌مطالعه ی روان شناختی تجربه های فرافردی ( تجربه هایی که افراد را به سوی تعالی سوق می دهند ) و همبستگی ها ی آن هاست . امروزه این رویکرد در افق رشته های گوناگونی مانند بهداشت ، علو م اجتماعی ، انسان شناسی و جامعه شناسی هم پدیدار شده است .

ادامه مقاله...
۱۳۹۰ سي و يکم مرداد
نسـلـي بـدون اراده و قـدرت
ارسال از حسام سیف       گروه: روان‌شناسي اجتماعي
تعداد مشاهدات: 4193          تعداد نظرات: 2       
نسل فعال و موثر در انقلاب را نسل «هويت‌خواه» و «آرمان‌گرا» و نسل پس از آن را نسل «منفعت‌طلب» و «لذت‌جو» و نسل فعلي را نسل «ديجيتال» يا «دات.كام» مي‌نامند اما فكر مي‌كنيد نسلي كه در حال شكل‌گيري است چه ناميده ‌خواهد شد و اساسا اجتماع و جامعه‌اي كه از اين نسل به‌وجود مي‌آيد، چه وضعيتي خواهد داشت؟...
ادامه مقاله...
۱۳۸۹ بيست و هفتم شهريور
چرا بعضي‌ها زياد دروغ مي‌گويند؟
ارسال از حسام سیف       گروه: روان‌شناسي سلامت, روان‌شناسي اجتماعي, روان‌شناسي كودك, روان شناسی رشد
تعداد مشاهدات: 7616          تعداد نظرات: 0

بيشتر كودكاني که در اين سن و سال دروغ مي‌گويند، قصد فريب والدين خود را ندارند و از آن به‌عنوان راهي براي فرار از مجازات استفاده مي‌کنند. البته گاهي نيز كودكان با جعل داستان يا با طرح مبالغه‌آميز بعضي واقعيات تلاش مي‌کنند خواسته‌هاي خود را با بزرگ‌ترها درميان بگذارند و به‌طور غيرمستقيم از آرزوهاي خود صحبت ‌مي‌كنند. براي کسب آگاهي بيشتر درباره اين موضوع با دکتر نسرين اميري، فوق‌تخصص روان‌پزشکي کودک و نوجوان و عضو هيات علمي دانشگاه علوم بهزيستي گفت‌وگو کرده‌ايم.

ادامه مقاله...
۱۳۸۹ هشتم مرداد
نقش یادگیری های اجتماعی در تعصبات نژادی, قومی و فرهنگی در کودکان
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي اجتماعي, روان‌شناسي كودك
تعداد مشاهدات: 6110          تعداد نظرات: 1       

یکی از نمونه های بارز یادگیری اجتماعی از طریق مشاهده, تقلید و سرمشق گیری, به وجود آمدن تعصب نژادی, قومی و فرهنگی است. کودکان با تعصب بر علیه نژاد, قوم و دیگر فرهنگ های دیگر زاده نمی شوند. اما در همان سنین بسیار کم رفته رفته با تفاوت های نژادی, قومی و فرهنگی آشنا می شوند.

ادامه مقاله...
۱۳۸۹ بيست و پنجم خرداد
اختلال وحشت‌زدگي و گذرهراسي
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي اجتماعي, روان‌شناسي ارتباطات, روان‌شناسي هيجان, روان شناسی نابهنجاری
تعداد مشاهدات: 7772          تعداد نظرات: 0

(Agoraphobia)  هراس از مکان‌های باز که بازارهراسی و گذرهراسی هم گفته شده ترس بیمارگونه از مکان‌های عمومی و مکان‌های باز است که پیشرفت آن منجر به «حمله وحشت‌زدگی» می‌شود.

افراد دچار به گذرهراسی، از بودن در مکان‌هایی که فرار از آن‌جا مشکل است یا کمک نمی‌تواند فوراً به آنجا برسد، وحشت می‌کنند. چنین افرادی از حضور در مکان‌های شلوغ و پرازدحام مثل مراکز خرید، سالن‌های تئاتر یا سینما اجتناب می‌کنند. حتی ایستادن در صف نیز آنها را تحریک می‌کند. همچنین احتمالاً از سوار شدن به خودرو، هواپیما، مترو و... دوری می‌کنند که در موارد شدیدتر فرد فقط در خانه احساس امنیت و آرامش می‌کند.

ادامه مقاله...
۱۳۸۹ سي و يکم ارديبهشت
چگونه از دیگران انتقاد کنیم ؟
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي سلامت, روان‌شناسي اجتماعي, روان‌شناسي ارتباطات
تعداد مشاهدات: 6089          تعداد نظرات: 0

هر فرد در طول حیات خود ممکن است بارها توسط دیگران مورد ارزیابی قرار گیرد. برخی از این ارزشیابی ها دارای جنبه های تشویقی و برخی دیگر منتقدانه است.

انتقاد از دیگران در صورتیکه هوشمندانه انجام شود آثار بسیار مفیدی خواهد داشت، در غیر این صورت ممکن است با واکنش های منفی مختلف مواجه شود. این رفتار، هنری است که باید آموخت و بدون آگاهی از روش کاربرد آن زیان بار خواهد بود. (نویسنده : عبادی، محمد)

انتقاد درست آن است که ضمن تاکید بر نقاط قوت به نقاط ضعف فرد نیز اشاره کند و با ارایه راهکارهای مناسب برای رفع آن، سخن به میان آورد. پذیرش انتقاد از دیگران بین طبقات مختلف متفاوت است. برای مثال در بیشتر مواقع انتقاد از سوی افراد یک خانواده قابلیت پذیرش بیشتری در مقایسه با سایرین دارد. به طور معمول ما در برابر قضاوت افراد بیگانه آسیب پذیری بیشتری داریم.

ادامه مقاله...
۱۳۸۹ يازدهم فروردين
پيامدهای طلاق
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي سلامت, روان‌شناسي عشق, روان‌شناسي اجتماعي, روان‌شناسي زن‌ و مرد, روان‌شناسی اعتياد
تعداد مشاهدات: 16580          تعداد نظرات: 2       
طلاق و از هم پاشيدگي كانون خانواده معضل اجتماعي است كه پيامدهاي آن از مشكلات بزرگ جوامع كنوني به شمار مي رود ولي در شرايط حاضر به صورت متداول ترين راه حل يك ازدواج ناموفق درآمده است.
گسستن رابطه زناشويي و رها ساختن زندگي مشترك، زن و مردي را كه با هم پيوسته بوده اند، به راه هاي گوناگون مي كشاند ، هر چند امكان دارد، چنين زن و مردي، هريك خوشبختي خاصي يافته يا سعادت از دست رفته را در كنار همسري ديگر بيابند اما متأسفانه چنين امكاني اندك و تنها براي حدود ۱۰ درصد اتفاق مي افتد. جامعه ما نسبت به زنان مطلقه پيشداوري منفي دارد و قريب ۹۰ درصد زنان طلاق گرفته را نمي پذيرند. از طرفي ديگر مشكل وجود فرزنداني در خانواده هاي طلاق كه ناچارند به زندگي در كنار يكي از والدين بسنده كنند و روزگار را زير سايه ناپدري يا نامادري بگذرانند، مسأله ديگري است كه بسيار قصه هاي غم انگيز آن را شنيده ايم. اين مسايل و پيامدها يك ذهنيت تاريخي منفي نسبت به طلاق را شكل داده است. اين واقعيت را هر فردي مي تواند دريابد كه سابقه طلاق در زندگي هر فردي به عنوان يك نقطه منفي و ضعف محسوب مي شود.
ادامه مقاله...
۱۳۸۷ سيزدهم مهر
ويژگيهاي يك دوست خوب
ارسال از حسام سیف       گروه: روان‌شناسي اجتماعي, روان‌شناسي ارتباطات
تعداد مشاهدات: 40001          تعداد نظرات: 3       

دوسـتـان خـوب يـك سري ويژگي دارند كه آنها را از ديگران متمايز مي كند و سبب ميگردد دوستــان بيشتري در كنارخود داشته باشند بنابراين با تـغيـيـر رفـتـار خــود به جرگه اينگونه افراد بپيونديد.

ادامه مقاله...


 

تمام حقوق مادی و معنوی برای مؤسسه آلاچیق روان محفوظ می باشد       سیاست گذاری سایت   روش استفاده از سایت