ثبت نام کاربر     ورود به سایت
 نمایش مقالات مربوط به موضوع انتخاب شده  

مقالات | طبقه بندی موضوعی | جستجو | RSS

مقالاتی از روان‌شناسي ورزش
۱۳۹۳ يازدهم تير
روان شناسي فوتبال
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي ورزش
تعداد مشاهدات: 2330          تعداد نظرات: 0
چرا بين اين همه ورزش، به نظر مي‌رسد فوتبال پرطرفدارتر است؟ بحث كليشه‌اي در اين مورد وجود دارد؛ يعني شباهت فوتبال يا كلا ورزش‌هاي گروهي با زندگي؛ مثلا اينكه در فوتبال چند نفر در پست دفاع، چند نفر در پست حمله و... بازي مي‌كنند كه مثل جامعه مي‌ماند و داوري هم هست كه در اين ميان قضاوت مي‌كند، درست مانند يك جامعه، اما من مي‌خواهم به اين موضوع از بعد ديگري هم نگاه كنم؛ شباهت اين ورزش به زندگي، بيشتر به دليل تصميم‌هايي است كه مي‌گيريم و برد و باخت‌هاي ناشي از آن.
ادامه مقاله...
۱۳۹۳ يازدهم تير
جامعه‌شناسي فوتبال
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي ورزش
تعداد مشاهدات: 2062          تعداد نظرات: 0
اين روزها و با شروع بازي‌هاي فوتبال جام‌جهاني، نگاه بسياري از افراد و خانواده‌ها به اين مسابقه‌هاي هيجان‌انگيز است. فوتبال در ميان تمام ورزش‌هاي فردي و گروهي، يکي از بزرگ‌ترين استثناها در جذب تماشاگر و با طرفداراني در سطح باشگاهي و ملي است. تاکنون هيچ ورزشي نتوانسته به اندازه فوتبال باعث اتحاد گروه زيادي از افراد شود يا تاثير و هيجان زيادي به تماشاگر خود وارد کند. برخي از کارشناسان معتقدند از آنجا که معمولا تعداد زيادي از فوتباليست‌ها، حتي در سطوح قهرماني و ملي، از بطن جامعه محروم بالا آمده‌اند و به شهرت و محبوبيت رسيده‌اند، حجم بالايي از تعلقات فرهنگي، قومي، قبيله‌اي، زباني و نژادي هم پشت آن نهفته است. از طرف ديگر، فوتبال جزو ورزش‌هايي است که بيشتر مسابقه‌هاي آن پخش مستقيم دارد و داراي تعداد بسيار بالايي از تماشاگران حاضر در ورزشگاه است.
ادامه مقاله...
۱۳۹۳ يازدهم تير
چگونه فوتبال ببينيم و مضطرب نشويم؟
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي سلامت, روان‌شناسي ورزش
تعداد مشاهدات: 1939          تعداد نظرات: 0
يکي از عواملي که باعث ايجاد هيجاني مثبت و تخليه انرژي مي‌شود، ورزش است. ورزش نه‌تنها باعث پويايي فرد مي‌شود، بلکه از نظر رواني هم روي او تاثير مثبت دارد. تماشاي مسابقه‌هاي ورزشي هم مي‌تواند چنين تاثيراتي داشته باشد؛ مخصوصا فوتبال. تحرک، پويايي و نتيجه غيرقابل پيش‌بيني و گاهي دور از انتظار و مشاهده تاکتيک و تکنيک‌هاي به کار رفته، هيجان بسيار زيادي در بينندگان ايجاد مي‌کند.
ادامه مقاله...


 

تمام حقوق مادی و معنوی برای مؤسسه آلاچیق روان محفوظ می باشد       سیاست گذاری سایت   روش استفاده از سایت