ثبت نام کاربر     ورود به سایت
 نمایش مقالات مربوط به موضوع انتخاب شده  

مقالات | طبقه بندی موضوعی | جستجو | RSS

مقالاتی از روان‌شناسي هيجان
۱۳۸۹ بيست و چهارم شهريور
آیا تجربیات موسیقیایی می توانند هوش را تقویت کنند؟
ارسال از حسام سیف       گروه: روان‌شناسي كودك, روان‌شناسي هيجان, روان شناسی رشد
تعداد مشاهدات: 5459          تعداد نظرات: 0
درس های موسیقی موجب افزایش در هوش می شوند. و ... .
ادامه مقاله...
۱۳۸۹ سي و يکم خرداد
تاثیر استرس مادران باردار بر بیش فعالی شیرخوار
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي سلامت, روان‌شناسي زن, روان‌شناسي كودك, روان‌شناسي هيجان
تعداد مشاهدات: 6392          تعداد نظرات: 4       

در صورتی که زنان در مدت حاملگی  دچار استرس هیجانی شدید شوند, بچه های آنها در معرض خطر انواع مشکلات قرار می گیرند. یکی از استرس هایی شدید مادر که در شیرخوار تاثیر می گذارد, بیش فعالی ADHD)) است. مقادیر متوسط استرس احتمالاً آثار زیانباری برجنین ندارد, ولی استرس شدید ممکن است چنین اثری داشته باشد.

ادامه مقاله...
۱۳۸۹ بيست و پنجم خرداد
اختلال وحشت‌زدگي و گذرهراسي
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي اجتماعي, روان‌شناسي ارتباطات, روان‌شناسي هيجان, روان شناسی نابهنجاری
تعداد مشاهدات: 7710          تعداد نظرات: 0

(Agoraphobia)  هراس از مکان‌های باز که بازارهراسی و گذرهراسی هم گفته شده ترس بیمارگونه از مکان‌های عمومی و مکان‌های باز است که پیشرفت آن منجر به «حمله وحشت‌زدگی» می‌شود.

افراد دچار به گذرهراسی، از بودن در مکان‌هایی که فرار از آن‌جا مشکل است یا کمک نمی‌تواند فوراً به آنجا برسد، وحشت می‌کنند. چنین افرادی از حضور در مکان‌های شلوغ و پرازدحام مثل مراکز خرید، سالن‌های تئاتر یا سینما اجتناب می‌کنند. حتی ایستادن در صف نیز آنها را تحریک می‌کند. همچنین احتمالاً از سوار شدن به خودرو، هواپیما، مترو و... دوری می‌کنند که در موارد شدیدتر فرد فقط در خانه احساس امنیت و آرامش می‌کند.

ادامه مقاله...
۱۳۸۹ بيست و ششم ارديبهشت
ترس‌ , یک اختلال شایع در بین کودکان
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي سلامت, روان‌شناسي كودك, روان‌شناسي هيجان
تعداد مشاهدات: 8509          تعداد نظرات: 0

ترس، واکنشی است در برابر عوامل تهدید‌کننده‌‌ای که فرد قدرت مقابله مستقیم با آن را ندارد. این واکنش، در صورتی که به‌طور کامل کنترل شده و به‌طور منطقی تعبیر شود، طبیعی، لازم و مفید است. براساس تعریفی دیگر، ترس، یک رفتار اجتنابی است که در آن آدمی به سوی مقصدی امن می‌گریزد و سعی دارد خود را از صحنه و موضوعی معین به دور نگه دارد، بنابراین با وجود ترس، فرد در مواجهه با مشکلات بیشتر احتیاط می‌کند.

ادامه مقاله...
۱۳۸۹ بيست و ششم ارديبهشت
مشكلات خواب و انواع آن در كودكان
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي كودك, روان‌شناسي هيجان, روان شناسی نابهنجاری
تعداد مشاهدات: 32660          تعداد نظرات: 3       

شاید شما هم با کودکانی که شب ها درست نمی خوابند برخورد کرده باشید. این اختلالات که به ظاهر بسیار ساده هستند، می توانند مشکلات فراوانی را برای کودکان به دنبال داشته باشند، به همین خاطر والدین همواره در تلاشند تا با یافتن راه های جدید از بروز این اختلالات در فرزندان خود جلوگیری کنن متخصصان بر این باورند که شناختن گونه های مختلف اختلالات خواب می تواند والدین را در بهبود این روند کمک کند.

ادامه مقاله...
۱۳۸۹ دوازدهم فروردين
سوگواری و مراحل آن
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي سلامت, روان‌شناسي هيجان, روان شناسی مرگ
تعداد مشاهدات: 4830          تعداد نظرات: 1       
در حوزه روانشناسي ، فشارهاي رواني و مشکلات به دسته هاي مختلف تقسيم مي شوند که در بعضي مواقع آدمي با استفاده از توان و استعداد خود يا ديگري ، مي تواند آنها را حل کرده يا تغيير دهد و بعضي مسائل نيز هست که صرفاً بايد آنها را تحمل کرد. مرگ از مقوله دوم است. يعني ما نمي توانيم آن را حذف کنيم. بهتر است بگوئيم که سهم هر کس از مرگ عادلانه بوده و سهم هيچ کس ضايع نمي شود !  پس مي توان گفت که مرگ حتمي است و چون به « وجود» ما مربوط مي شود ، اساسي و بيشتر اوقات تنش زاست.
ادامه مقاله...
۱۳۸۹ يازدهم فروردين
طلاق و برخورد صحیح با بچه ها
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي سلامت, روان‌شناسي عشق, روان‌شناسي ارتباطات, روان‌شناسي زن‌ و مرد, روان‌شناسي كودك, روان‌شناسي هيجان
تعداد مشاهدات: 8756          تعداد نظرات: 1       

تتمامی ازدواج ها پس از سپری شدن ایام شادی آفرین عشق و محبت دستخوش گونه ای از بحران و تطابق می گردد و تمامی زوج ها حداقل چند گامی را در راه از میان بردن پیوند میان خود گام بر می دارند. چرا گام های برخی از افراد بلندتر است؟ البته این پرسش را نمی توان با اتكای به یك عامل به تنهایی پاسخ داد بلكه مجموعه ای از علل مطرح است كه به تنهایی و یا در ارتباط با یكدیگر سبب انهدام حیات زناشویی می شود

ادامه مقاله...
۱۳۸۹ چهارم فروردين
با کودکان داغدار چگونه برخورد کنیم ؟
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي سلامت, روان‌شناسي كودك, روان‌شناسي هيجان, روان شناسی مرگ
تعداد مشاهدات: 13370          تعداد نظرات: 7       

مرگ همواره یکی از بزرگترین عوامل ایجاد فشار و استرس بوده است. بسیاری از کودکان با مرگ عزیزانشان از جمله پدر یا مادر رو به رو می شوند و برای بزرگسالان همیشه این سؤال مطرح است که آیا کودک را در جریان فوت عزیزش قرار دهند یا خیر؛ اگر پاسخ این باشد که بایستی کودک را از وضعیت پیش آمده مطلع کرد، سؤال دیگری مطرح می شود؛ این که چه کسی واقعیت را به کودک بگوید؛ و چه موقع و چگونه این حقیقت تلخ برای وی بازگو شود؟

ادامه مقاله...
۱۳۸۹ دوم فروردين
روش های متمایز مقابله با استرس در زنان و مردان
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي سلامت, روان‌شناسي هيجان
تعداد مشاهدات: 5961          تعداد نظرات: 2       
در فهرست زیر به نکاتی اشاره می شود که به تفاوت در دیدگاه و روش مقابله ای زنان و مردان با استرس مربوط است: 1-هورمونهای اصلی استرس کورتیزول، اپی نفرین واکسی توسین می باشند. 2-هر دو هورمون کورتیزول و اپی نفرین باعث افزایش فشار خون و سطح قند خون می شوند. هورمون کورتیزول به تنهایی باعث کاهش کارایی سیستم ایمنی بدن می گردد
ادامه مقاله...
۱۳۸۹ دوم فروردين
استرس چیست؟
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي سلامت, روان‌شناسي هيجان
تعداد مشاهدات: 8691          تعداد نظرات: 0
استرس را مي تو ان واكنش هاي رواني، جسما ني، هيجاني، رفتاري ا نسان به هر تهديد يا فشار ادراك شده دروني يا محيطي د ا نست . سليه ا سترس را اين گونه تعريف كرده است ، پاسخ غير مشخص بدن به هر فشاري است كه روي آن ا ثر گذاشته خواه اين فشار توليد لذت يا تا لم كند .
ادامه مقاله...
۱۳۸۷ سوم اسفند
استرس مادران باردار می تواند باعث تولد نوزادان لب شكري مي شود
ارسال از گروه مقالات       گروه: روان‌شناسي سلامت, روان‌شناسي كودك, روان‌شناسي هيجان
تعداد مشاهدات: 28621          تعداد نظرات: 33       

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت : در شرايطي كه استرس مادر در دوران بارداري زياد باشد احتمال تولد نوزاداني با اختلال شكاف لب و شكاف كام كه به اصطلاح لب شكري گفته مي شود افزايش مي يابد.
دكتر خرسندي در اين خصوص در گفت وگو با خبرگزاري جمهوري اسلامي گفت : ضايعات مادرزادي سر و صورت به صورت شكاف كام و شكاف لب كه با عنوان لب شكري نيز شناخته شده است در نوزادان مادراني كه در شرايط استرس زا هستند بيشتر ديده مي شود.

ادامه مقاله...


 

تمام حقوق مادی و معنوی برای مؤسسه آلاچیق روان محفوظ می باشد       سیاست گذاری سایت   روش استفاده از سایت